Što je mentalno zdravlje i kako ga možemo poboljšati?

Piše: Agatha Đurđević, 1.c

Jedan od najpoznatijih problema  21. stoljeća kod djece i mladih je problem  mentalnog zdravlja. Mentalno zdravlje  nije samo odsustvo poremećaja ili bolesti, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji to je stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresovima, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi svojoj zajednici. Najčešći problemi mentalnog zdravlja kod djece i mladih su anksioznost, zloupotreba sredstava ovisnost te depresija. S mentalnim poremećajem živi  1 od 7 adolescenata u dobi od 10 do 19 godina. Gotovo 46.000 adolescenata počini samoubojstvo svake godine, što je među prvih pet uzroka smrti u toj dobnoj skupini. U Hrvatskoj je prema dostupnim podacima učestalost mentalnih poremećaja u dobnoj skupini od 10 do 19 godina 11,5 %, odnosno procjenjuje se da oko 49.272 djevojčica i dječaka živi s nekim od mentalnih poremećaja. Pritom je učestalost nešto manja kod dječaka (10,9 %) nego kod djevojčica (12,1 %). Potrebno je naglasiti da svako od nas dođe u fazu depresije i/ili anksioznosti i tome sličnih stvari u nekom periodu života. Ono što nije uobičajeno za normalno stanje jeste kada to traje duže vrijeme, a posebno ne kada se događa kombinacija više stanja.

Škola i školski neuspjeh može biti uzročnik lošeg mentalnog zdravlja kod djece i mladih. Procjena je da 30 % učenika ima neke probleme s mentalnim zdravljem, a od tih 30 % pravilnu dijagnozu dobije samo oko 10 % učenika. Ukoliko učenik nema dobro mentalno zdravlje to može utjecati na njegov školski neuspjeh zbog kojeg će se učenik osjećati bespomoćno, depresivno i/ili anksiozno. Također, neuklapanje u društvo zbog osobnog izgleda, ponašanja,  različitih interesa i drugih faktora može loše utjecati na mentalno zdravlje učenika.

Neki od načina na koji mi, djeca i mladež možemo poboljšati naše mentalno zdravlje su:

  • pisanje
  • meditacija
  • slušanje glazbe
  • poboljšanje socijalnog života
  • treniranje
  • uzeti pauzu
  • potražiti pomoć

Važno je znati da je mentalno zdravlje važno i da je uvijek u redu potražiti pomoć kod stručnjaka, učitelja, roditelja, prijatelja.