Imaš zdravstveni problem?  Muči te nešto? Nisi sam, nisi sama! Pitaj našeg liječnika!

Dragi Faustovci i Faustovke, ukoliko imate neki zdravstveni problem, nešto vas muči vezano za zdravlje, za vaše tijelo, promjene koje se događaju, ne ustručavajte se potpuno anonimno pitati našeg liječnika dr. Ivana Jerkovića. Dr. Jerković, (dr.med., Fellow of the European Bord of Ophtalmology), rado će odgovoriti na sva vaša pitanja. Trenutno svoju liječničku dužnost obnaša  u Kliničkom bolničkom centru Sestre milosrdnice u Zagrebu, a školovao se u Hrvatskoj i Engleskoj.

Ogovori na upite isključivo su informativni budući da je bez kliničkoga pregleda i uvida u potpunu liječničku dokumentaciju nemoguće postaviti točnu dijagnozu.
Za sve dodatne informacije i liječenje obratite se svome liječniku.

Svoja pitanja možete poslati na email adresu:

faustovcipitaju@gmail.com

dr. Ivana Jerkovića. Dr. Jerković, (dr.med., Fellow of the European Bord of Ophtalmology)

Pitanja učenika i odgovori

Napadi panike

Poštovani doktore!

Oduvijek sam bila zabrinuta za svoje zdravlje, ali u posljednje vrijeme  to se pretvorilo u pravu tjeskobu. Nedavno sam primijetila kuglicu na grlu i odmah pomislila na najgore – rak. Iako sam znala da je vjerojatno riječ o limfnim čvorovima zbog prehlade, nisam se mogla smiriti. Usred nastave sam morala zvati mamu da joj kažem da je i moja prijateljica osjetila kuglicu na grlu i kad sam došla doma mama mi je opipala vrat i rekla da su to limfni čvorovi i nakon toga je počela vikati jer se jako uplašila jer sam joj se uspaničeno javila na mobitel.  Svaki put kad me nešto boli uvijek odem na internet pretražiti simptome i izbaci mi nešto najgore i ja odmah pomislim da je to to i odmah počnem paničariti do granice da me mama morala odvesti kod liječnika da me uvjeri da to nije to….imate li kakav savjet kako da spriječim takve napade panike jer moji napadi panike nisu samo u vezi bolesti, nego i kad sam u punom busu ljudi počnem otežano disati pa me isto tako hvata panika i to sam primijetila da mi se događa od kad sam krenula u srednju javim prijevozom. Mama mi kaže da se moram osloboditi, ali ne ide, niti sama ne znam u čemu je problem i zašto mi je tako jer inače nisam imala probleme s prostorom punim ljudi.

S poštovanjem, učenica

Odgovor:

Poštovana učenice, suprotno vašem uvjerenju, „baba“ Google nema sve odgovore, a bome i ne daje točne podatke dosta često, a kamoli za vaše simptome. Kada bi to bilo tako, liječnici više ne bi imali smisla jer „sve ima na internetu“, jel tako? E nije, još uvijek, Bogu hvala. Liječnik uči 6 godina medicinu, svaki dan. Pa onda staž 1 godinu. Pa 4-5 ili 6 godina specijalizacije, pa 2-3 godine sub-specijalizacije samo da bi mogao isfiltrirati GOLEMU količinu činjenica i povezati (ili ne povezati) sa vašim simptomima. Mi medicinari znamo slično „zabrijati“ kada učimo patologiju. Odjednom, na svakom poglavlju, vidimo „vlastite“ simptome. I tako bude…dok ne riješimo ispit. Svakako, ako primijetite nešto na tijelu, što ranije nije bilo tu, ili se ne povuče/smanji/nestane kroz 7 dana javite se liječniku koji će dalje postupati prema provjerenim činjenicama i aktualnim podacima.

Napadi panike su specifična stvar, više za domenu psihologa/psihoterapeuta, ali ono što pomaže kod nekih je postepena „desensitizacija“. Vozite se u busu s manje putnika, a kada se broj poveća do trena kada vam ne paše onda izađite van pa probajte svaki put produžiti do iduće stanice pa do iduće dok osjećaj ne nestane. Vozite se s nekim koga znate/vjerujete mu i objasnite mu da ponekad imate strah od prepunog busa. Malim koracima do vašeg unutarnjeg mira.

Bolovi u gornjem dijelu leđa

Dobar dan!

“Imam 15 godina i osjećam bolove u gornjem dijelu leđa koji su poput živčanih bolova. Ponekad me boli i kad duboko udahnem ili se nagnem. Je li to nešto ozbiljno ili bi moglo biti povezano s lošim držanjem dok sjedim za računalom?”

Odgovor:

Pozdrav ! Pogrbljen/a  listaš TikTok i sjediš za računalom? Naravno da ćeš imati probleme s leđima. Ne brini, nastaviš li tako, pogoršat će se 😉 Ako to ne želiš, ispravi se, ramena nazad, prsa naprijed i pogled ravno, brada unutra i…. diši. Alternativno se legneš na pod s rukama iznad glave da se leđa „popeglaju“. Još bolje ako znaš plivati pa plivaj leđno. Kreći se, pravi svijet je vani, a ako i nakon toga budeš osjećao/la isto javi se svome liječniku.